Skarżysko-Kamienna: zamknięty stadion

W sobotę jak grom z jasnego nieba do kibiców skarżyskiego Granatu dotarła informacja o tym, że inaugurację rundy wiosennej będą mogli odglądać... wyłącznie zza płotu stadionuOkazało się bowiem, że Powiatowy Inspektor Budowlany w porozumieniu z komendą powiatową policji w Skarżysku zamknął dla publiczności obiekt przy Słonecznej. Inspektor dopatrzył się złego stanu schodów i stwierdził, że zagrażają bezpieczeństwu kibiców na meczach trzecioligowcówNa razie nie wiadomo czy i kiedy ewentualnie ta decyzja zostanie cofnięta.

W tym miejscu należy zadać sobie pytanie dlaczego na dzień przed inauguracją zamyka się stadion dla publiczności, choć wiadomo było od dawna, że mecz Granatu z Górnikiem Libiąż odbędzie się 16 marca. Jak twierdzą klubowi działacze informacje taką przekazał im zarządca obiektu czyli Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w sobotę o godzinie 13:00. Stadion należy bowiem do miasta i to właśnie miasto na co dzień zajmuje się jego utrzymaniem (Granat jest najemcą). Niestety przez lata na stadionie Granatu nic się nie działo, stadion - niegdyś uznawany za najładniejszy tego typu obiekt w regionie - dziś stał się skansenem.

Szanse na modernizację pojawiły się w ubiegłym roku. Wszystko za sprawą możliwości pozyskania środków pieniężnych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Maksymalny pułap dofinansowaniaramach programu, który zakładał  wsparcie finansowe modernizacji infrastruktury sportowej, polegające na przebudowie lub remoncie istniejących obiektów - maksymalny pułap dofinansowania w ramach programu mógł  wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych zadania inwestycyjnego, nie więcej niż 1 mln PLN).

W skrócie wyglądało to tak, że 1 mln przeznacza miasto, a drugi milion dokłada Ministerstwo. Dziś już wiemy ,że takiego dofinasowania nie będzie, bo miasto nie złożyło stosownego wniosku do Ministerstwa i w konsekwencji nie uzyskało dofinansowania na modernizację stadionu. Szerzej o sprawie pisaliśmy na łamach naszego portalu w ubiegłym miesiącu tutaj.

Sygnały o tym, że stadion Granatu może nie zostać dopuszczony do rozgrywek pojawiały się już wcześniej - przed startem obecnych rozgrywek stan obiektu budził poważne zastrzeżenia zarówno Powiatowego Inspektora Budowlanego, jak policjantów wizytujących ten obiekt. Mimo tych ostrzeżeń dalej nie robiono nic, aby uniknąć zamknięcia stadionu. Efekty takiego podejścia do sprawy mogli doświadczyć na własnej skórze kibice Granatu, którzy musieli oglądać inaugurację rozgrywek...zza płotu stadionu.

źródło: skarzysko24.pl